Zvírotice

30. prosince 2007 v 15:40 | Lili |  Něco o mě (Lili)
Zvírotice Tak tohle je podle mě to nej místo na celém světě. Zde trávím každé prázdniny, poznávám zde nové lidi a hlavně je tu u vody moc hezky. Mám odsud mnoho zážitků. Některé sice nejsou podle mých představ, ale těch pěkných zážitků je mnohem víc.
Tohle je bunkr který zde zůstal po válce a je vidět, když je málo vody.
Zvírotice


Zvírotice - vlevo stará část, vpravo nad skalami část nová.

Zvírotice je stará osada na břehu Vltavy. První zmínka o obci je z roku 1322, kdy se objevuje v darovací listině Jana Lucemburského Heřmanu z Miličína. Na přelomu 19. a 20. století zde bylo 283 obyvatel ve 37 domech, kteří se vedle zemědělství živili prací v žulových lomech, na pile a stavbou lodí. Od roku 1976 součást obce Dublovice.

Nové Zvírotice byly postaveny na ploché terase Vltavy asi 500 m od staré obce, jižně od vrchu "Zamyšec", jako náhrada za zatopené domy při stavbě Slapské přehrady.
Nové domy byly postaveny těm obyvatelům Zvírotic, kteří se ve Zvíroticích rozhodli zůstat a těm z okolních vesnic, kteří se rozhodli do nových Zvírotic přestěhovat. Majitelům polností byly postaveny větší domy, nazývané "zemědělské" a bezzemkům menší, nazývané "dělnické". Bylo postaveno 28 domků, zemědělský závod s domem ředitele a hasičská zbrojnice.
Projekt nové vesnice zpracovali ing arch Jaroslav Kándl a ing arch Hana Stašková z KPÚ Praha. Vlastní výstavbu domků a areálu JZD provedla firma Průmstav v letech 1951-1953. Stavbu řídil stavitel p. Karel Hončík ze Sedlčan. Zpočátku byla výstavba prováděna bez dodávky elektrické energie, která byla přivedena až v roce 1952. Součástí výstavby měl být i hostinec na návsi. Stavba se neuskutečnila, až v roce 1970 postavila Jednota Sedlčany vedle hasičské zbrojnice hotel "Maják".
V dalších letech přibylo v nových Zvíroticích 10 domů a dvě bytovky. V současné době mají Zvírotice 47 čísel popisných a 137 obyvatel.
Vesnice je svým urbanistickým založením i objekty parafrází na jihočeské vesnice a pozornému návštěvníkovi neuniknou detaily, napodobující styl lidového stavitele Jakuba Bursy. Vesnice však má určitý řád i jednotnou formu objektů, danou stejnou funkcí a přestože je poplatná "socialistickému realismu" zapadne do naší krajiny daleko lépe, než gründerská bezkoncepční zástavba dneška. Bohužel snaha autorů napodobit klasickou vesnici vedla až k vytvoření dominanty - nápodobou kostela - pitoreskní věží hasičské zbrojnice
Za nízké vodní hladiny ve Slapské přehradě se z vody u Zvírotic vynořuje jeden z "řopíků" (malá pevnost), postavená ke konci 30-tých let. Lehká opevnění vzor třicet sedm jsou součástí takzvané Vltavské obranné linie, která měla zachytit nápor nepřítele poté, kdyby prolomil pohraniční opevnění.
Dobové fotografie nových Zvírotic (Josef Holan - Zvírotice):
Současný stav:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Libí se Vám můj blog?

Ano 70.1% (68)
Ano, ale něco tam chybí 12.4% (12)
Docela ujde 6.2% (6)
Nelíbí 11.3% (11)

Komentáře

1 Barbora Mesteková Barbora Mesteková | 3. ledna 2008 v 18:29 | Reagovat

jak tak koukám Zvírotice jsou nádherný

2 Iva Borýsková Iva Borýsková | E-mail | 14. května 2008 v 13:44 | Reagovat

Ahoj,Zvírotice,přestože jsem tu nebyla přes 30 let, taky považuju za nej místo na světě. Taky jsem tu trávila své prázdniny a znala všechna krásná místa a většinu místních lidí. Bohužel už to tak dávno není, dokonce ani nevím, zda tu ještě žijí (v jednom z těch domků na návsi) příbuzní, Jechovi. Takže tě zdravím, díky za info a hlavně fotky a přeju ti vše dobré (nejen o prázdninách ve Zvíroticích)! Iva

3 sara sara | E-mail | 8. srpna 2008 v 23:18 | Reagovat

Ahoj,jsem rodacka ze Zvirotic a moc me tesi ze se vam tam libi.Je to sice mala vesnicka, ale oto krasnejsi.Avsak dlouho to trvat nebude.Pribude mnoho novych domů,ato razantne zmeni vzhled krajiny.Skaly a vyhlidky snad zustanou nedotcene."doufam"Ahoj Sara

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama